Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

33. Kwesta na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu oraz Parafia św. Wacława w Radomiu, zapraszają do udziału w kolejnej zbiórce środków na rzecz ratowania najstarszych nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego/Dębowa w Radomiu.

1a

Tegoroczna kwesta trwać będzie 1 i 2 listopada, w godz. 9.00 – 16.00.

 W ciągu 22 lat istnienia, Komitet zebrał łącznie w czasie dotychczasowych kwest, ponad 580 tys. zł., dzięki którym odnowił 20 nagrobków. W bieżącym roku, pierwotne piękno i blask odzyskały; postument Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w. Cokół nagrobka Surmackich wyróżnia się wielkim bogactwem i pięknem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę. Koszt obu tegorocznych prac renowacyjnych, to ponad 45 tys. zł.

 - Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami, ratować najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich zabytkowe nagrobki, na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich. Dlatego prosimy o równie hojny udział w listopadowej kweście; kwestujących i darczyńców, aby w kolejnym roku kontynuować dzieło duchowej i materialnej troski o nasz piękny radomski cmentarz rzymskokatolicki – zachęca do udziału w kweście Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

 Autor: SKOZCR w Radomiu

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license