Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

Wyniki wielkanocnej kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu podsumował 12. Wielkanocną kwestę (a 32. w historii Komitetu), na najstarszej nekropolii ziemi radomskiej. W Wielką Sobotę, do puszek Komitetu trafiło ponad 3 tys. zł.

kwesta2017wielkanoc

W Wielką Sobotę (15 kwietnia) Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, po raz 12. zorganizował Wielkanocną kwestę, a 32. w dwudziestodwuletniej historii Komitetu, z której środki zostaną przeznaczone w 2017 roku na renowację nagrobków; Jana Mileyko oraz rodziny Surmackich. Do puszek SKOZCR w Radomiu, trafiło 3014,18 zł.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego wspólnego dzieła odnowy najstarszych nagrobków radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej; za każdą choćby najmniejszą i symboliczną darowiznę przekazaną w czasie Wielkanocnej kwesty. To wyraz naszej wspólnej troski o dobro materialne i duchowe radomskiej nekropolii. Dla Komitetu „mała” kwesta Wielkanocna, ma bardziej symboliczny wymiar, ponieważ zasadnicze środki, uzyskujemy w czasie dużej kwesty listopadowej. W Wielkosobotnią kwestę, chodzi nam bardziej o to, aby uświadamiać społeczeństwu potrzeby i znaczenia społecznej troski o zabytki sztuki sepulkralnej Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Dla Komitetu, to również wielka radość i satysfakcja, kiedy nasza społeczna działalność, znajduje uznanie społeczne. Dziękujemy również wszystkim osobom, które z nami kwestowały – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku, poddawać pracom renowacyjnym. W 2017r. będzie to neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w, na którym wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę.

Społeczny Komitet chce, po uzyskaniu decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Radomiu i podpisaniu umowy z pracownią konserwatorską, rozpocząć prace renowacyjne na przełomie maja i czerwca br. Efekt końcowy prac, zostanie zaprezentowany przed listopadowym świętem Wszystkich Świętych. Koszt tegorocznych prac przy obu postumentach, przekroczy 45 tys. zł.

W ciągu 22 lat istnienia, Komitet zebrał łącznie w czasie 32 kwest, ponad 580 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 nagrobków.

SKOZCR w Radomiu

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license