Media o nas
- Szczegóły
- Kategoria: CMS
- Opublikowano: niedziela, 14, grudzień 2014 17:21
- Odsłony: 8164
Nasz Przewodniczący spotkał się z p. Premier Ewą Kopacz i ministrem pracy i polityki społecznej w ramach akcji "Wigor". Jerzy Przyborowski oraz jego małżonka zostali jednymi z ambasadorów programu.
Senior-WIGOR: 100 placówek do końca roku
Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 370 mln zł na utworzenie dziennych domów seniora. W 2015 roku powstanie ok. 100 takich miejsc. Rząd przyjął program Senior-WIGOR.
mpips.gov.pl, dostęp: 17 marca 2015
Pani premier doceniła działalność Społecznego Komitetu (jeszcze do niedawna przychodziła na nasze zebrania). Nasz Przewodniczący wraz z małżonką uczestniczyli również w podsumowaniu półrocza rządu.
Wielkanocna kwesta na zabytki cmentarza w Radomiu przyniosła 2,7 tysiąca złotych
Tyle zebrano w Wielką Sobotę podczas dziesiątej jubileuszowej kwesty na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków tej nekropolii.
Echodnia.eu, dostęp: 6 kwietnia 2015
Dobry wynik sobotniej kwesty na renowację nagrobków
Ok. 2,7 tys. zł trafiło do puszek podczas kwesty na cmentarzu przy ul. Limanowskiego zorganizowanej przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Cmentarza Rzymskokatolickiego.
radom.gazeta.pl, dostęp: 5 kwietnia 2015
Społecznicy zadowoleni z kwesty na cmentarzu w Radomiu
41 tysięcy złotych zebrał Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu pod-czas dwudniowej kwesty na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.
Echodnia.eu, dostęp: 3 listopada 2014
Doroczna kwesta
1 i 2 listopada Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego przeprowadzi tradycyjną kwestę na rzecz ratowania najstarszej nekropolii Radomia. Zabrane pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie renowacji dwóch zabytkowych nagrobków rodzin Mierzyńskich oraz Kobierskich i Błochowiczów.
Telewizja Dami telewizja.radom.pl, dostęp: 30 października 2014
Kolejny odrestaurowany nagrobek już stoi [ZDJĘCIA]
W piątek na cmentarz przy ul. Limanowskiego wrócił odnowiony nagrobek rodziny Kobierskich i Piotra Błochowicza. Prace konserwatorskie zrealizował Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego
Odrestaurowany pomnik nagrobny, który po trwających kilka lat pracach konserwatorskich stanął na swoim miejscu, jest obiektem o wartości szczególnej. Jak mówi Janusz Wieczorek ze SKOZCR, nagrobek został wzniesiony w 1851 lub 1852 r. i stanowi charakterystyczny dla tego okresu przykład klasycystycznej architektury żeliwnej.
- Nagrobek rodziny Kobierskich i Piotra Błachowicza jest najstarszym tego typu pomnikiem funeralnym na naszym cmentarzu - podkreśla Wieczorek.
Głównym elementem odnowionego nagrobku jest ustawiona na kamiennym postumencie żeliwna stela. Znajdują się na niej inskrypcje informujące o ludziach pochowanych w grobowcu. Całość uwieńczona jest krzyżem zamontowanym na szczycie steli. Ponadto nagrobek ma zostać otoczony żeliwnym ogrodzeniem, na które jednak, jak mówi Wieczorek, trzeba będzie poczekać.
radom.gazeta.pl, dostęp: 24 października 2014
Kolejny nagrobek na cmentarzu uratowany [ZDJĘCIA]
- Jest to jeden z nielicznych ocalałych nagrobków w typie kolumny na cokole - mówi Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Inskrypcje na nagrobku pochodzą z lat 80. i 90. XIX wieku. Jedna z nich upamiętnia Floriana Mierzyńskiego, sędziego pokoju. - To nie był sędzia zawodowy, ale osoba z dużym autorytetem, która negocjowała między stronami - wyjaśnia Wieczorek.
radom.gazeta.pl, dostęp: 17 października 2014
Nowa ścieżka edukacyjna na cmentarzu rzymskokatolickim [ZDJĘCIA]
Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego została przygotowana już druga ścieżka edukacyjna. Tym razem ma ona przybliżyć mieszkańcom miasta historię bohaterów Powstania Styczniowego, związanych z regionem radomskim.
radom24.pl, dostęp: 15 czerwca 2013
Komitet remontuje kolejny nagrobek
Ruszyły prace remontowe neoklasycystycznego grobu rodziny Nowickich i Wysockich z I połowy XIX w. na najstarszej radomskiej nekropoli. Renowacja zakończy się przed 1 listopada. Prace w całości finansuje Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.
mojradom.pl, dostęp: 12 czerwca 2013
Kolejny zabytkowy nagrobek na radomskim cmentarzu odzyska dawną świetność
Staraniem Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu w środę rozpoczął się remont zabytkowego grobu Nowickich i Wysockich, zbudowanego w stylu neoklasycyzmu w I połowie XIX wieku.
Echodnia.eu, dostęp: 12 czerwca 2013
Publiczna prezentacja książki "Ścieżka edukacyjna. Powstanie styczniowe. Radomscy Weterani 1863 roku”
"Ścieżka edukacyjna. Powstanie styczniowe. Radomscy Weterani 1863 roku”, to kolejne wydawnictwo przybliżające historię zabytkowego cmentarza przy ulicy Limanowskiego. W czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się publiczna prezentacja wydawnictwa.
Echodnia.eu, dostęp: 12 kwietnia 2013
Młodzież odkryła tajemnice cmentarza
(Autor: Katarzyna Ludwińska)
182 uczniów z 19 radomskich szkół pod opieką 23 nauczycieli przez osiem miesięcy zinwentaryzowało 1111 nagrobków w najstarszej części cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. Dzięki projektowi "Epitafium 21" odkryto wiele tajemnic zabytkowej nekropolii.
Członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu opowiedzieli kilka dni temu w Miejskiej Bibliotece Publicznej o efektach programu.
- Wbrew temu, co na forach internetowych wieszczyli anonimowo przeciwnicy projektu, młodzież, nawet uczniowie szkół podstawowych, doskonale wywiązali się z powierzonego im zadania - mówił podczas spotkania Janusz Wieczorek, historyk, koordynator programu. - Wykonali inwentaryzację opisową i fotograficzną 21 najstarszych kwater cmentarza.
Zadanie nie było łatwe. Młodzież musiała oczyścić pomniki, żeby odczytać wyryte na nich inskrypcje, określić materiał, z którego zostały wykonane, dokonać pomiarów, a na koniec zrobić zdjęcia dokumentujące wygląd nagrobków z uwzględnieniem detali. Każda z grup cmentarz odwiedziła kilka razy.
- Komitet przez 14 lat swojej działalności miał świadomość ogromnych luk w wiedzy na temat cmentarza - podkreślała Barbara Pikiewicz. - Nie potrafiliśmy odpowiedzieć na wiele prostych pytań, teraz to się zmieniło.
Dopiero po zakończeniu prac udało się ustalić, że najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1820 roku i należy do Franciszka Truszkowskiego, uczestnika wojen napoleońskich, rannego w bitwie nad Berezyną. Truszkowski zmarł jako kawaler, pomnik postawili mu towarzysze broni. Nagrobek jest bardzo zniszczony, jego część zapadła się pod ziemię. Wiosną czeka go renowacja.
Na cmentarzu są też groby powstańców listopadowych i styczniowych, naukowców, lekarzy, społeczników. Przy głównej alei, tuż za dzwonnicą, pochowane jest Orlątko Lwowskie. Wacław Kotowicz, student Politechniki Lwowskiej, zginął 3 listopada 1918 roku podczas obrony miasta. Zapomniany do tej pory grób już ma opiekunów. Zajmie się nim Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
- Kiedy dowiedziałem się o tym grobie, rozpocząłem poszukiwania rodziny Kotowicza - opowiadał Bogusław Stańczuk, przewodniczący towarzystwa. - Nie znalazłem, dlatego postanowiliśmy, że my będziemy opiekowali się grobem.
Teraz wyniki badań młodzieży przeanalizuje komisja historyczna Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Na ich podstawie podjęta będzie decyzja np. co do kolejności remontu następnych nagrobków. Później opracowane wyniki zostaną opublikowane w książce.
Podczas spotkania podsumowano też wyniki konkursu fotograficznego. Uczestnicy projektu, którzy przy okazji dokumentowania nagrobków zrobili też zdjęcia artystyczne, mogli wysłać je na konkurs. - Wpłynęło 201 prac 48 autorów - wyliczał Remigiusz Kutyła, fotograf, członek komitetu. - Na wystawę pokonkursową wybraliśmy 54 z nich, a najlepsze nagrodziliśmy.
Największy sukces odnieśli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych. Jakub Falkiewicz zajął pierwsze miejsce, a Anna Pyszczek trzecie. Druga lokata przypadła Tomaszowi Małkowi z I LO. Jury przyznało też dwa wyróżnienia: Karolinie Krzyżkowskiej z "elektronika" i Agnieszce Dąbrowskiej z I LO. Wszyscy otrzymali nagrody, które mają im pomóc w rozwijaniu fotograficznej pasji. Jakub dostał lampę błyskową do aparatu, którym fotografował nagrobki, Tomek - aparat fotograficzny, a Ania - drukarkę. Karolina i Agnieszka dostały statywy do aparatów.
Jakub i Ania przyznają, że zwycięstwa w konkursie się nie spodziewali. Oboje zrobili po 400 zdjęć. Do konkursu mogli wybrać tylko po pięć.
- Trudno było wybrać te najlepsze, pomogła mi sorka - przyznaje Ania. - Na zwycięstwo nie liczyliśmy, uważaliśmy, że mamy poważną konkurencję, zwłaszcza wśród uczniów "plastyka".
źródło: Gazeta Wyborcza Radom, dostęp: 8 listopada 2009
W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano program "Epitafium 21”
Sala konferencyjna biblioteki miejskiej pękała w czwartek w szwach. Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, oraz młodzież i ich opiekunowie uczestniczący w projekcie ”Epitafium 21”spotkali się aby podsumować projekt.
Echodnia.eu, dostęp: 7 listopada 2009
Ciekawe odkrycia na cmentarzu
(Autor: Katarzyna Ludwińska)
Projekt Epitafium 21 zbliża się do finału. Przygodę badawczą na najstarszej radomskiej nekropolii kończy młodzież z 20 szkół.
o pierwsza od lat 80. ubiegłego wieku próba zewidencjonowania nagrobków w najstarszej części cmentarza przy ul. Limanowskiego. Badania objęły 21 kwater.
- Młodzież świetnie się spisała - mówi Grażyna Kuncewicz, nauczycielka historii w VII LO i jednocześnie opiekunka projektu. - Moi uczniowie pracujący w kwaterze 11A sfotografowali i opisali 52 nagrobki. Najstarsze z nich pochodzą z pierwszej połowy XIX w.
Na jaw wyszły niezwykłe historie. Okazało się, że w kwaterze pochowanych jest przynajmniej czterech żołnierzy wojen napoleońskich, z których jeden na pewno walczył pod Samosierrą, oraz kilku powstańców listopadowych i styczniowych. Jest też nagrobek Orlątka Lwowskiego Wacława Kotowicza. Student Politechniki Lwowskiej zginął 3 listopada 1918 r. podczas obrony miasta.
Uczniowie natknęli się też na fragment płyty z grobu Romualda Kossutha. - Nazwisko nie dawało mi spokoju - opowiada Kuncewicz. - Zastanawiałam się, jak to możliwe, że węgierski szlachcic znalazł się w Radomiu. Poszukałam w archiwum i odnalazłam. Dziadek Romualda uciekł z Węgier, bo był tam poszukiwany za udział w pojedynku, który zakończył się śmiercią jego przeciwnika. Kossuthowie osiedlili się tu. Synowie Romualda: Aleksander i Stefan byli inżynierami i pionierami przemysłu.
Nad opisaniem tej kwatery pracowało 15 uczniów. Czworo fotografowało nagrobki, jeden opisywał pomniki, wypełniając przygotowany wcześniej kwestionariusz i pomaga przy pomiarach. Ważny był też udział dziesięcioosobowej ekipy technicznej. Z niemal każdego nagrobka trzeba było zdjąć grubą warstwę mchu, która uniemożliwiała odczytanie inskrypcji.
Opracowywanie swojej kwatery zakończyły też gimnazjalistki z "trzynastki". Oczyszczenie i opisanie ponad 200 grobów zajęło 12-osobowej ekipie półtora miesiąca. Większość z nich pochodzi z początku XX w.
Dziewczyny przyjęły inną metodę pracy niż uczniowie VII LO. Najpierw wspólnie oczyściły opisywane nagrobki. - Potem podzieliłyśmy się na trzyosobowe zespoły - opowiada Ania Pysiak, uczennica klasy 3g. - Jedna osoba odpowiadała za zrobienie zdjęć, druga za opis, a trzecia za pomiary.
Nastolatki znalazły m.in. groby kilku więźniów Oświęcimia i uczestników powstania styczniowego.
- Groby są bardzo zniszczone, niektórych aż bałyśmy się dotykać - mówi Żaneta Jaworska, koleżanka Ani. - Miałyśmy problemy z odczytaniem wielu inskrypcji, na szczęście jakoś się udało.
Dziewczyny podkreślają, że często miały problemy ze zrobieniem zdjęcia w taki sposób, by uchwycić istotne elementy nagrobków. Trudno było im też określić architektoniczny typ nagrobka. Samą pracę oceniają jako ciekawą przygodę.
- Nie robiłyśmy tego dla jakiejś nagrody, po prostu spodobał nam się pomysł - zapewnia Ania Pysiak. - Przy okazji trochę dowiedziałyśmy się o historii Radomia.
Pozostałe szkoły biorące udział w projekcie Epitafium 21 mają zakończyć prace do połowy czerwca, ale niektóre już zaznaczyły, że ostateczny raport oddadzą po wakacjach.
- W okolicach dnia Wszystkich Świętych chcemy opublikować wyniki badań młodzieży - mówi Janusz Wieczorek z sekcji historycznej Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. - Przygotujemy też wystawę zdjęć dokumentujących projekt.
Wiceprezydent Ryszard Fałek obiecał uczniom wycieczkę. Może to będzie Kraków, może Lwów.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
źródło: Gazeta Wyborcza Radom, dostęp: 31 maja 2009
Free Joomla Lightbox Gallery