Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

Kwesta na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim w dniach 1-3 listopada 2018r.

Zarząd Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, serdecznie zaprasza do udziału w listopadowej kweście, dzięki której możliwe będą w 2019r. kolejne prace renowacje na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej (Limanowskiego/Dębowa).

Tegoroczna kwesta trwać będzie w dniach 1-3 listopada, w godz. 9.00 - 15.00. 

IMAG2294bbb

 

Zachęcamy również Państwa do odwiedzenia nagrobka ks. Michała Kobierskiego (kwat. 5A), który dzięki wspólnemu wysiłkowi udało nam się odrestaurować w roku 2018.

Klasycystyczny pomnik nagrobny księdza Michała Kobierskiego (ur.24.09.1804r.  +24.02.1876r.), powstał w 1876 roku dla proboszcza radomskiej parafii farnej. Ks. Kobierski pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ostoja. Urodził się w Bystrojowicach, w majątku rodziców, położonym w powiecie sandomierskim. Do Radomia przybył w 1839 roku jako 35 letni kapłan. Zasłużył się dla radomskiej fary przeprowadzając liczne prace remontowo renowacyjne. Pomagał również uczestnikom Powstania Styczniowego, za co jego i pozostałych kapłanów fary, spotkały represje. Po jego śmierci Bractwo Różańcowe ufundowało ks. Kobierskiemu epitafium. Ks. Kobierski został pochowany w grobie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, w którym spoczywa również Maksymilian Kobierski, naczelnik urzędu guberni radomskiej (zm. w 80-tym roku życia, w 1888r.). 

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jako Komitet pragnęliśmy uczcić księdza Michała Kobierskiego, który mocno wspierał powstańców styczniowych.  Wszak to Powstanie Styczniowe, jest jednym z najważniejszych filarów naszej niepodległości i polskiego patriotyzmu. Pamięć o powstańcach styczniowych; Traugutcie, Langiewiczu, Czchowskim i tysiącach bezimiennych uczestników zrywu 1863 – 1864, jest też naszą powinnością wobec Ojczyzny. Każdego  roku w okresie święta zmarłych (również wielkanocne - w Wielką Sobotę), Komitet prowadzi kwesty na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej, dzięki którym możliwe są kolejne renowacje. Tegoroczne prace konserwatorskie nagrobka ks. Kobierskiego, to koszt 26,5 tys. zł.   W czasie 23 lat istnienia, Komitet uzyskał w czasie zbiórek kwotę, ponad 620 tys. zł. Rekordowe pod względem uzyskanych sum, były m.in. listopadowe kwesty w: 2010 roku – 50 tys. zł. i 2014r. – 40 tys. zł. oraz w 2016r. – 33tys. zł. W 2017r,  w czasie listopadowej kwesty,  do puszek trafiło 23100 zł.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license