Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

PODZIĘKOWANIA I WYNIKI KWESTY NA CMENTARZU RZYMSKOKATOLICKIM W RADOMIU 29.10 - 01.11/2016

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu podsumował 31 kwestę, na najstarszej nekropolii ziemi radomskiej. W czasie czterech dni zbiórki, do puszek Komitetu trafiło ponad 33 tys. zł.

KWESTA 1.2 list. 2014

W czasie trzech dni poprzedzających oraz w dzień Wszystkich Świętych, Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, po raz 31 zorganizował kwestę, z której środki zostaną w 2017 roku przeznaczone na renowację, wytypowanych przez Komitet i zarządcę cmentarza - parafię św. Wacława, nagrobków potrzebujących pilnych prac konserwatorskich. Ostatecznie do puszek Komitetu i skarbony (ustawionej na cmentarzu) trafiło 33320,53 zł., pomimo złej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła zbiórce i jej nie ułatwiała.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego wspólnego dzieła odnowy; za każdą choćby najmniejszą i symboliczną darowiznę przekazaną w czasie kwesty na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim. To wyraz naszej wspólnej troski o dobro materialne i duchowe najstarszej radomskiej nekropolii. To też wyraz istoty naszego człowieczeństwa i wiary, że o nas i nasze groby, ktoś długo po śmierci, będzie również pamiętał – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

– Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Tylko dzięki ofiarności społecznej, możemy część z nich już teraz ratować. W 2017r. będzie to neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia. Chcemy, po podliczeniu naszych środków i kosztu renowacji nagrobka Mileyko, wskazać ewentualnie również drugi nagrobek do renowacji, w 2017r. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tegorocznej listopadowej kwesty i bardzo wdzięczni, za każdy najmniejszy datek, który trafił do puszek kwestujących. Dziękujemy również, wszystkim wolontariuszom, w szczególności młodzieży radomskich szkół, którzy mimo niesprzyjającej pogody, kwestowali w tym roku z Komitetem – podsumowuje Adamiec.

Przypomnijmy, kwesta ubiegłoroczna (listopad 2015) przyniosła środki: 32 398 zł, natomiast najwyższa zbiórka, to listopad 2010 – 49.913,54 zł. W ciągu 21 istnienia, Komitet zebrał łącznie z tegoroczną kwestą ponad 577 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 nagrobków. W 2015r. Komitet przeprowadził renowację nagrobków: Marianny Chludzińskiej oraz konserwację nagrobka dzieci Wielichowskich; natomiast w tym roku były to; nagrobek Marianny Niedźwieckiej oraz postument dzieci Kędzierskich.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Lilimanowskiego ma ponad 200 lat i należy do najstarszych w Polsce. Został założony w 1812 roku na działce o powierzchni 2 morgów, które ofiarował Wojciech Łodwigowski, „zamożny obywatel radomski”. Miejsce to położone było około 150 metrów na zachód od drogi zwanej „traktatem starokrakowskim”, poza rogatkami miejskimi „w polu” odległym około jednego kilometra od Radomia. Fundator, w aktach notarialnych z lat 1812-1813, występuje jako „... różnych posiadłości na Starym Mieście Radomiu właściciel”, oraz posiadacz pustego placu „... przy drodze publicznej z miasta Radomia ku miastu Szydłowcu idący” (źródło: waclaw.radom.pl). W 1985r. cmentarz został wpisany, do rejestru zabytków województwa radomskiego.

Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym gen. Wł. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), major T. Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej;  biskup sandomierski  Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

Red.: SKOZCR w Radomiu 

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license