Wielkanocna kwesta na cmentarzu. Kolejne nagrobki potrzebują renowacji

Mimo niesprzyjającej pogody członkowie i sympatycy Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego kwestowali w Wielką Sobotę na rzecz renowacji najcenniejszych nagrobków.

kwes

 

- Nasza najważniejsza kwesta to ta listopadowa, ale ta wielkanocna, którą nazywamy małą też ma znaczenie - mówi Jerzy Przyborowski, wiceprzewodniczący komitetu. - Renowacja nagrobków to kosztowne przedsięwzięcie, każda złotówka się liczy. A my swoją obecnością tu w Wielką Sobotę przypominamy odwiedzającym cmentarz, że jesteśmy, że cały czas działamy.

Najbliższym celem komitetu jest renowacja neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej. Wykonany jest on z piaskowca, nakryty piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony czterema frontonami i pokryty jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną. To jeden z najstarszych nagrobków na radomskiej nekropolii, bo pochodzący z 1828 r., podczas gdy sam cmentarz powstał w 1812r.

- Stoi obok nagrobka Marianny Chludzińskiej odnowionego dzięki staraniom komitetu w minionym roku - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący komitetu. - Jeśli patrzy się na nie oba, nietrudno zrozumieć jak potrzebna jest działalność komitetu. Renowacja pomnika na grobie Marianny Chludzińskiej kosztowała 24 tys. zł, nagrobek Marianny Niedzwiedzkiej jest podobnej wielkości i w podobnym stanie zachowania, więc prace przy nim również pochłoną zapewne ponad 20 tys. zł.

Jeśli wystarczy pieniędzy, komitet chciałby oczyścić i zabezpieczyć warstwą hydrofobową niektóre odnowione w ostatnich latach nagrobki z piaskowca. Wilgoć i sąsiedztwo drzew sprawia, że np. na odnowionym trzy lata temu nagrobku Franciszka Truszkowskiego, żołnierza wojen napoleońskich pojawiły się zielonkawe nacieki. Podobnych zabiegów wymaga nagrobek Stefci Lewandowskiej również wykonany.

W ciągu 20 lat komitet zebrał podczas 29 kwest 536 tys. zł., za które odnowiono 18 nagrobków. Kolejnych 18 nagrobków jest na liście do pilnej renowacji. Wszystkie ww. realizacje można oglądać na stronie komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl

źródło: radom.wyborcza.pl

Zob. foto z kwesty na cozadzien.pl

 

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license