Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

Renowacje na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim dobiegają końca

Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej dobiegają końca. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podjął w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Kędzierskich.

kędzierskich przed renowacją adamiec

- Chcemy 25 października, wpierw za pośrednictwem mediów w czasie konferencji prasowej, a następnie w czasie kwesty świątecznej na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej (ul. Limanowskiego), zaprezentować efekty prac konserwatorskich, które podjedliśmy w tym roku – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

– Prace, które w chwili obecnej są już na ostatnim etapie, powierzyliśmy pracowni konserwatorskiej pani Urszuli Krawczyk. To dwa piękne nagrobki; Marianny Niedźwieckiej oraz Stasia i Luci Kędzierskich. Zakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu, tak aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach sztuki sepulkralnej. Do uczytelnienia doprowadzone zostały również inskrypcje poprzez uzupełnienie ubytków w masie oraz miejscowe pogłębienie rytu. Szczególną uwagę objedliśmy również zabezpieczenie chemiczne nagrobków, na kolejne dziesięciolecia, tak aby nie ulęgały destrukcji w środowisku, które dziś oprócz obecności dużej ilości drzew pozostawiających na delikatnym kamieniu piętno, charakteryzuje się niekorzystnym wypływem spalin i opadów atmosferycznych – dodaje Adamiec.

Postument Marianny Niedźwieckiej, pochodzący z I poł. XIX w. wykonany jest z piaskowca, nakryty piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony czterema frontonami i pokryty jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.

Drugi z nagrobków, to postument pochodzący z początków XX w., dzieci Stasia i Luci Kędzierskich. Jest to obiekt wolnostojący, złożony z figurki dziecka, wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanego na piaskowcowej podstawie w formie stopnia.

Komitet już dziś zaprasza wolontariuszy chętnych do kwestowania w czasie listopadowych świąt zmarłych i wszystkich świętych. Szczegóły tegorocznej XXX kwesty przekazane zostaną, za pośrednictwem radomskich mediów 25 października.

Autor: SKOZCRz w Radomiu

ANIOŁ CISZY

 

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license